Czym jest luksus w kuchni? Składają się na niego różne czynniki, z jednej strony przedmioty wykonane z najlepszej jakości materiałów, z drugiej nowoczesne technologie ułatwiające prace w kuchni, z trzeciej natomiast to nieuchwytne „coś” co sprawia, że jedne pomieszczenia na pierwszy rzut oka kojarzą nam się z luksusem (i wcale nie muszą w związku z tym ociekać złotem), a inne pomimo najnowocześniejszych sprzętów i wysokiej klasy wykończenia, nigdy nie będą posiadały tej aury ekskluzywności.

Chcąc zapewnić sobie poczucie luksus w kuchni należy rozpocząć od odpowiedniego wykończenia wnętrza. To materiały wykończeniowe podłóg i ścian stanowią tło, dla tworzenia luksusowej kuchni. Jak już wspomniano wcale nie muszą to być materiały wykończeniowe oparte o złote kolory, czy np. marmur. Powinny być one jednak wysokiej klasy, być unikatowe i niecodzienne i naturalnie – koniecznie muszą być one eleganckie. Przykładem takich materiałów wykończeniowych mogą być między innymi – http://mirad.pl/plytki-ceramiczne/alfa-lux/.

Kolejnym elementem będą meble, które podobnie jak materiały wykończeniowe również powinny być wykonane z doskonałej jakości materiałów, powinny być także estetyczne i ciekawe w swojej formie. Luksusowe wnętrze wcale nie musi być naładowane bogatymi zdobieniami, meble w takiej kuchni mogą być proste w formie i bez jakichkolwiek ozdób, dobrze jednak jeśli mają one np. nietypowy kształt czy kolor. Istotne będzie także ich połączenie ze sobą oraz z pozostałymi sprzętami w kuchni.

Jednym z najistotniejszych elementów, który odróżnia, przeciętną, tradycyjną kuchnię od ekskluzywnej są sprzęty kuchenne. Mowa tutaj o zaawansowanych ekspresach do kawy, piekarnikach, które same się wyłączą kiedy potrawa będzie gotowa, czy lodówce, która monitoruje swoją zawartość, informuje o upływie terminów ważności produktów, czy za pomocą internetu dokonuje zamówień. Innymi słowy: luksusowa kuchnia musi być wyposażona w nowoczesne technologie.

Aby ostatecznie kuchnia przybrała ekskluzywnego charakteru konieczne jest połączenie tych wszystkich wspomnianych powyżej elementów w jedną, estetyczną całość. Tworząc taką luksusową kuchnię musimy już na samym początku posiadać wizję tego jak powinna ona wyglądać, jaki styl powinna sobą prezentować i jakie dodatki powinny się w niej znaleźć. W luksusowych kuchniach nie ma miejsca na chaos czy nieprzemyślane, niepasujące do całości elementy, takie wnętrze musi być harmonijne i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.